
Кафе Лаваца
Кафе Лаваца Историята на кафе Lavazza: Пътешествие през времето и вкусовете Кафето е напитка, която обединява хората по целия свят със своя аромат, вкус и
Обработка на кафените семена
В предишния блог ви разказахме как се отглежда кафеното дърво и как се берат плодовете му. Опитахме се да ви обясним, колко труден и специфичен е този процес. Но това е само една малка част от дългия път, който преминават кафените семенца от плантациите където са се родили, до любимата ни чаша ароматна напитка.
Обработка на кафените семена, плодовете…
Плодовете на кафеното дърво са кръгли, лъскави и когато са узрели са червени на цвят. Поради тази причина се наричат кафени черешки. Обикновено всяка кафена черешка съдържа две семена. Те са покрити с плодова обвивка, а всяко зрънце от своя страна е обвито с ципа, наречена пергамент.
След беритбата кафените черешки се обработват за да се отделят семената от плода. За да се постигне това се използват различни методи, но основните са три – мокър сух и полусух /комбинация от първите два/, но съществуват и различни техни варианти, които са характерни за някои райони.
За да се обработват кафените черешки по мокрия метод са необходими специално оборудване и значително количество вода. Семената отделени от плодовата обвивка по този начин се наричат „напълно измито кафе“.
Колкото и старателно да са събирани кафените черешки, то между тях има попаднали определен брой недостатъчно узрели или презрели плодове, листа, клонки, камъчета. Мокрият метод започва с предварително почистване, като се отстранява всичко ненужно и за по нататъшна обработка остават само кафени черешки, които са добре узрели. Това се извършва в големи резервоари пълни с течаща вода.
На така почистените и измити кафени черешки вече могат да се отделят семената. Това става със специални машини, които се задвижват ръчно или с мотор. Този процес се извършва веднага след брането за да се предотврати развалянето на плодовете, а от тук и влошаването на качеството на кафето. Семената се отделят от плода преди да са изсушени. Това е основната разликата между сухия и мокрия метод.
Но на този етап от почистването имаме зърна покрити с обвиващия ги слизест слой и останало известно количество плод върху тях. За да се отстранят напълно се използват два начина – ферментация или механично премахване.
По-често се използва метода наречен ферментация. Зърната се поставят в големи ферментационни резервоари. Там остатъчния слой се разгражда под действието на естествени ензими. В зависимост от температурата на средата, концентрацията на ензими и дебелината на слузестия слой, този процес продължава от 24 до 36 часа. През цялото време ферментацията се следи, като се внимава кафето да не придобие нежелани вкусове. След като процеса приключи следва измиване с чиста вода. Измиването става в специални канали или със специализирани машини. Следващата стъпка е сушенето.
Сушенето се извършва на два етапа. При първия етап, наречен предварително сушене, се отстранява само външната, повърхностната влага на зърната. При втория етап, наричан окончателно сушене, се намалява вътрешната влага на самото зърно, като тя достига около 12%. И за предварителното и за окончателното сушене се използват различни методи, сушене на слънце или изсушаване в специални машини.
Сушенето на слънце се извършва върху циментови тераси или т.н. „африкански легла“. Африканските легла представляват повдигнати платформи, които са изработени от ситна телена мрежа. Пергаментовите зърна се разстилат на слой дебел до 10 см. За по-бързото и по-пълното изсушаване те често се обръщат, като това се прави предимно ръчно. В зависимост от температурата на околната среда и от влажността на въздуха сушенето на слънце отнема от 8 до 16 дена.
По време на пика на събиране на реколтата, най-вече в големите плантации, има много повече кафе отколкото може да бъде изсушено на слънце. Затова се налага използването на машини. Те представляват специални въртящи се цилиндрични сушилни, приз които преминава горещ въздух. След изсушаването кафените зърна се сортират и се съхраняват в ютени чували, като всеки от тях съдържа 60 килограма кафе. Достигнали до този етап на обработка кафените семена се наричат зелено кафе.
Ако целият процес по измиването проведен по мокрия метод е направен правилно, като са спазени всички технологични изисквания, то присъщите качества на кафените зърна са добре запазени. Мокрият метод гарантира по-чист вкус на кафето, в сравнение с кафе обработвано по сухия или полусухия методи. По този начин най-често се обработват плодовете на растения от сорт Арабика. За около 50% от цялото количество произвеждано кафе в света се използва мокрия метод.
При сухия метод на обработка целия плод се суши на слънце, без да бъде отстраняван горния слой на плода. Това е най-стария и най-елементарен начин за отделяне на кафените семена. Използва се в районите с ограничени водни ресурси, но той не е подходящ за места, където дъждовния период съвпада с прибирането на реколтата или влажността на въздуха е много висока.
Както при мокрия метод и тук се започва с почистване и сортиране на кафените черешки. Отделят се неузрелите, презрелите и повредените плодове. Отстраняват се попадналите листа, клонки, камъчета. Почистените плодове се разстилат върху големи циментови тераси или върху повдигнати „африкански легла“ за да се изсушат.
Процесът на сушене е най-важният етап от обработването. Той пряко засяга качеството на суровото кафе. За да се постигнат необходимите 12% влажност на семената са необходими около 4 седмици, като това зависи от климатичните условия в момента. За да се осигури равномерно изсушаване на плодовете през целия период, в който те съхнат се обръщат ръчно с гребла. В някои по-големи плантации се използват машини. След като плодовете са сушени известно време на слънце, за да се ускори процеса, те се поставят в специални сушилни.
Изсушените вече кафени черешки се съхраняват в силози, докато бъдат изпратени във фабрики за по нататъшна обработка. Там се отстраняват всички външни слоеве от семената. Този процес се нарича олющване. Извършва се със специални машини, които са механични или се задвижват ръчно. В тези фабрики също се извършва сортиране и окачествяване на вече готовата продукция. Опакова се в ютени чували и зеленото кафе е готово за износ.
Кафетата обработени по сухия метод се наричат „натурални кафета“. Те имат забележителен, ясно изразен натурален вкус и аромат. По този начин се обработват около 90% от кафе сорт Арабика произвеждано в Бразилия, повечето кафета произвеждани в Етиопия и за някои видове Арабика отглеждани в Индия, Индонезия и Еквадор.
При полусухия метод се използват етапи от производството на мокрия и сухия методи. При него се изваждат кафените семена от плода, но не се премахва слизестата материя от зърното. Тя се суши заедно с пергамента и чак след това този пергамент се олющва с помощта на машини. Както и при другите методи почистените семена се сортират. Този метод се използва в Бразилия, Етиопия, Суматра и Коста Рика.
Зърната зелено кафе преди да стигнат до пазара прецизно се сортират по размер и плътност.
За сортиране по размер се използва скала от 10 до 20. Тези номера представляват големината на диаметъра на дупките през които преминават зърната. Сортирането по големина става, като зърната зелено кафе преминават през серия от вибриращи сита с различен размер.
Зърната зелено кафе се сортират и по плътност. Това става с помощта на въздушна струя, която отделя по-леките семена от по-тежките.
Следващата стъпка е отстраняване на дефектните зърна. За това най-често се използват електрони машини за сортиране. В много плантации сортирането за дефектни семена се прави ръчно, докато зърната се движат по поточна лента.
Сортираното по качество и размер зелено кафе се опакова в чували от юта и е готово за
Кафе Лаваца Историята на кафе Lavazza: Пътешествие през времето и вкусовете Кафето е напитка, която обединява хората по целия свят със своя аромат, вкус и
Магията на кафеварките Магията на кафеварките Мока: Вкусът на истинското кафе у дома Кафето не е просто напитка – то е ритуал, култура и, за
Кафето, напитката без която света няма да е така бодър и свеж, но произходът му е всъщност в Африка. Първите сведения за неговото съществуване датират от 10 век, когато е било открито в Етиопия. Оттам то бързо се разпространява в съседните страни, включително Йемен, където се развива и технологията за обработка на кафеените зърна.
Кафето, напитката без която света няма да е така бодър и свеж, но произходът му е всъщност в Африка. Първите сведения за неговото съществуване датират от 10 век, когато е било открито в Етиопия. Оттам то бързо се разпространява в съседните страни, включително Йемен, където се развива и технологията за обработка на кафеените зърна.
Еспресото – това кафе със силно изразен вкус и аромат, което стана неизменна част от живота на милиони хора по света. Неговата история е тъкана със загадъчни събития, страстни открития и иновации, които са променили начина, по който хората консумират и се наслаждават на кафето.
Кафе капсулите са удобна и лесна за приготвяне алтернатива на традиционното приготвяне на кафе. Те са опаковани в индивидуални капсули, които се поставят в кафемашина, която след това ги перфорира и излива гореща вода през кафето.
Еспресото е един от най-популярните видове кафе в света. То е концентрирана, плътна и богата на вкус напитка, която се приготвя с гореща вода под налягане през смляно кафе.
10 интересни факта за еспресото, които може би не знаете:
Кафе на зърна Borbone Decisa 1 кг.
Кафе на зърна Borbone Nobile 1 кг.
Кафе на зърна Kimbo Pompei 1 кг.
Кафе на зърна Kimbo Capri 1 кг.
Кафе на зърна Kimbo Amalfi 1 кг.
Кафе на зърна Kimbo Cremoso Vending 1 кг.
Кафе на зърна Kimbo Audace 1 кг.
Кафе на зърна Kimbo Espresso Classico 1 кг.
Кафе на зърна Lavazza Crema e Gusto Classico 1 кг.
Кафе на зърна Lavazza Crema e Gusto Forte 1 кг.
Capsulissimo, капсули за Вашето кафе!
Ние сме нова бързо развиваща се онлайн платформа за кафе, чай, кафе-аксесоари и кафемашини www.capsulissimo.com . Предлагаме ви едни от най-известните брандове в този сфера: Lavazza, Kimbo, Illy, ALDA Speciality, Caffe Vergnano, Cuore Nero Caffe, Starbucks, Caffe Motta, L’OR, Pedron, Pellini, Borbone, Toraldo, Corsini, Il Gattopardo, Gaggia, Julius Meinl, Dallmayr, Cafes Richard, Lollo, Bialetti .
Повече >>
Кафе Лаваца Историята на кафе Lavazza: Пътешествие през времето и вкусовете Кафето е напитка, която обединява хората по целия свят със своя аромат,